Własny magazyn czy wynajem? Porównaj te dwie korzyści i zadecyduj świadomie!

Prowadząc biznes, w którym obracamy produktami różnego rodzaju, bardzo często po pewnym czasie działalności dochodzimy do wyboru, którego musimy dokonać. Jest to wybór sworznia własnego magazynu oraz jego wynajmowania. Jest to ważna kwestia, gdyż wiąże się z dużymi wydatkami oraz funkcjonalnością i działaniem naszego biznesu. Którą opcję zatem wybrać? Odpowiedź na to pytanie i przydatne porady przedstawiamy poniżej.

Własny magazyn czy wynajem? Porównaj te dwie korzyści i zadecyduj świadomie!

 

Co przemawia za wynajmem?

Wynajem magazynu to bardzo komfortowa sytuacja mająca swoje plusy. Wynajem magazynu będzie odpowiedni w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest fakt, iż jesteśmy małą firmą i nie mamy środków finansowych na budowę. W takiej opcji zdecydowanie lepiej wynająć dogodny magazyn niż próbować nadwyrężyć budżet czy brać kredyt. Wynajmowanie magazynu jest również polecane osobom, które prowadzą mały biznes, nie mając sprecyzowanej przyszłości lub planując zmianę rodzaju działalności. Wynajmowanie magazynu to również otrzymanie dogodnego miejsca wraz z odpowiednią ochroną i odpowiednimi warunkami. Jeśli nie mamy czasu i możliwości przeprowadzania tak dużego przedsięwzięcia i spełniania wielu wymogów, zdecydowanie warto wynająć powierzchnię magazynową. Wynajmowanie magazynu daje też duże pole manewru przy wybieraniu lokalizacji i nie jest zobowiązujące. Dzięki wynajmowaniu miejsca do składowania możemy szybko i prosto przenieść swój biznes do innej lokalizacji lub na inny rynek bez problemu ew. późniejszej sprzedaży własnego magazynu.

 

Co przemawia za wybudowaniem magazynu?

Wybudowanie własnego magazynu to wiele korzyści takich jak niezależność, możność wyboru odpowiednich opcji czy posiadanie go na własność. Wybudowanie własnego magazynu i duża inwestycja finansowa, która jest znaczna nawet przy małych i średnich magazynach i ma uzasadnienie w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest długofalowe działanie i zainwestowanie środków w magazyn. Jeśli planujemy działać przez wiele kolejnych lat w podobnej formie i lokalizacji, warto rozważyć budowę własnego miejsca magazynowego. Możemy również wybudować własny magazyn, jeśli mamy wolne środki finansowe, korzystać z niego, a ew. w późniejszym terminie sprzedać go za sumę wybudowania — co pozwoli na “darmowe użytkowanie” przez np. kilka lat.