Pakowanie paczek – jak robić to skuteczniej?

Każdemu, kto nadaje paczki, zależy na tym, aby szybko i bezpiecznie dotarły one do adresatów. To zaś w bardzo dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostaną one przygotowane do wysyłki. Jak zatem robić to skutecznie?

Od czego zależy skuteczność pakowania paczek?

O skuteczności pakowania paczek decyduje kilka istotnych czynników. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście czas – im krócej trwa przygotowanie przesyłki do transportu, tym lepiej. To z kolei wiąże się z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni nośnika lub opakowania oraz z odpowiednim zabezpieczeniem paczki. Coraz więcej firm, których działalność wiąże się z wysyłką rozmaitych towarów, sięgają po nowoczesne rozwiązania, dzięki którym pakowanie paczek przebiega sprawniej.

3D Bin Packing – co to takiego?

Mówiąc o skuteczności pakowania większych ilości paczek, nie sposób nie wspomnieć o algorytmie 3D Bin Packing. Jest to narzędzie doskonale m.in. firmom z branży e-commerce, gdzie wysyłka paczek stanowi element codziennego funkcjonowania. Wspomniany algorytm przyczynia się do zwiększenia wydajności w transporcie, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że skróceniu ulega czas dostawy przesyłek do odbiorców. Algorytm jest zintegrowany ze specjalnymi aplikacjami, których obsługa jest bardzo prosta. Do aplikacji wystarczy wprowadzić informacje o rozmiarach przesyłek i nośników, aby system wygenerował symulację prawidłowo spakowanego nośnika. Towary i nośniki trafiają na stanowiska pakujące, gdzie odbywa się pakowanie zgodne z tym, co zaproponował system.

3D Bin Packing – jakie ma zalety?

Stosowanie algorytmu 3D Bin Packing przynosi szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu oraz pieniędzy. Proces przygotowania paczek do wysyłki zajmuje mniej czasu, spada też zużycie materiałów, jakie są niezbędne do spakowania przesyłki. Nośnik, w którego roli przeważnie występuje drewniana paleta, jest prawidłowo zagospodarowany. W rezultacie firma jest w stanie optymalizować koszty przygotowywania paczek do transportu i prowadzić zrównoważoną gospodarkę naturalnymi zasobami. Do spakowania paczek używa się bowiem mniej materiałów, a w jednym transporcie zabieranych jest więcej paczek. Ma to też duże znaczenie w kontekście ekologicznym, bo im więcej przesyłek zabierze jednorazowo firma transportowa, tym mniej zużyje paliwa. To natomiast oznacza mniej szkodliwych substancji trafiających do atmosfery.

Pakowanie paczek – jak robić to skuteczniej?

Nowoczesny system pakowania paczek – o tym trzeba pamiętać!

System pakowania paczek współpracujący z algorytmem 3D Bin Packing jest bardzo efektywny, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Informacje o zasobach materiałowych, jakimi dysponuje dana firma, muszą być na bieżąco aktualizowane w systemie. Ponadto poszczególne komponenty systemu powinny być precyzyjnie dopasowane do potrzeb danej firmy. Czasami kalkuluje się zakup paru maszyn, a niekiedy wystarczy urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz tego przy przygotowaniu przesyłek do transportu należy mieć na uwadze wytyczne firmy transportowej dotyczące rozmiarów paczek.