Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2019?

W 2019 roku warunki na rynku pracy nadal będą dyktować kandydaci. Głównym powodem tej sytuacji jest to, że gospodarka w Polsce od lat nie była tak prężna. W minionym roku odnotowano wyższy od wstępnych szacunków wzrost gospodarczy. Zawdzięczamy to w głównej mierze wysokiemu poziomu konsumpcji, wspartego przez dynamiczny wzrost płac, niski wskaźnik bezrobocia i inflacji. Ponadto powstało 539 tysięcy nowych miejsc pracy. Jest to świetny wynik. W minionym roku powstało o ponad 7,5% miejsc pracy więcej niż w 2017. Dobra sytuacja na rynku jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wspaniałą kondycję polskiej gospodarki.

Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2019?

Okres wzrostu gospodarczego

Nie bądźmy jednak hurra optymistyczni. Pamiętajmy, że im dłuższy wzrost gospodarczego, tym większe ryzyko, że nastąpi krach. Z jednej strony mamy nadzieję, że 2019 rok będzie kontynuacją koniunktury i rosnącego zapotrzebowania na pracowników. Z drugiej jednak strony wszyscy boją się spowolnienia. Na szczęście na razie nie nadchodzi. Równocześnie odnotowywane wskaźniki stanowią wyzwanie, zwłaszcza dla pracodawców.

 

Na przykład nie wszyscy na razie nie rozumieją, że niskie bezrobocie stanowi nie lada wyzwanie dla firm, a wzrost płac będzie coraz bardziej kłopotliwy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że rynek pracy w Niemczech się zmienił. Został otwarty dla Ukraińców.

Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2019?

Rynek kandydata

Nigdy wcześniej zatrudnienie i popyt na pracowników nie były tak wysokie. Deficyt pracowników jest odczuwalny niemal w każdej branży. To kandydaci dyktują warunki na rynku pracy. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do problemów firm z produktywnością i rozwojem. W 2019 roku pracodawcy muszą się liczyć przede wszystkim z widocznym odpływem pracowników, stale rosnącymi oczekiwaniami finansowymi  i większymi kosztami pracy. Niezwykle ważną rolę odegrają technologie, które nie są jeszcze dostatecznie wykorzystywane na polskim rynku. Wielkie nadzieje pokładane są w automatyzacji i standaryzacji najbardziej powtarzalnych elementów rekrutacji. Najprawdopodobniej w 2019 roku kandydat nadal będzie znajdował się w centrum uwagi.