Jak powstała marka Kahles?

Kahles to marka zajmująca się produkcją najlepszej jakości urządzeń optycznych. To firma z ponad 100 letnim doświadczeniem. Od lat trudzi się tworzeniem i produkowaniem lunet celowniczych, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród towarzystwa łowieckiego. Oprócz myśliwych produkty tej firmy znajdują swe zastosowanie wśród strzelców sportowych. W ofercie znajdują się nie tylko lunety kahles, ale także profesjonalne lornetki, dalmierze czy celowniki.

Historia powstania marki

Pierwsze kroki działalności firma Kahles postawiła w 1823 roku w formie manufaktury optycznej dzięki osobie takiej jak Siomon Ploessl. To między innymi twórca pierwszego na świecie okularu achromatycznego. W 1926 roku firma wypuściła na światło dzienne pierwsze lunety kahles z serii Helia, które charakteryzowały się szerokim polem widzenia. W okresie II wojny światowej firma uległa olbrzymim zniszczeniom. Jej odbudowaniem po wojnie zajął się Frederick Kahles III. W latach 60 XX wieku pojawiły się pionierskie lunety wodoszczelne, w których zastosowano specjalistyczne pierścienie opatentowane przez Kahles Industry. Następnie zmodernizowano model Helia i pojawiły się słynne lunety serii Helia Super.

W kolejnej dekadzie marka zabłysnęła wprowadzeniem seryjnej multi-powłoki, które do dziś dzień stanowią podstawę wielu dobrych lunet. Wraz z końcem stulecia działalności powstała nowa seria Helia Compact, która cechowała się dobrymi właściwościami optycznymi, doskonałym polem widzenia, kompaktową budową i typową ostrością. Została ona doceniona przez wielu myśliwych na całym świecie. W 2003 roku powstała nowej generacji luneta CSX z cyfrowym systemem podświetlania i bardzo solidną konstrukcją. Kolejno powstawały lunety myśliwskie CS, lunety Kahles z linii CT, unowocześnione wersje CSX i CBX o podświetlaną siatkę celowniczą. Przez te wszystkie lata to, co wyróżniało markę Kahles to dbałość o jak najwyższą jakość produkowanych lunet i innych urządzeń optycznych.

Jak powstała marka Kahles?

Historia zaginionej lunety Kahles

Opowiada ona o losach myśliwego, który w latach siedemdziesiątych wybrał się na polowanie w tereny alpejskie. Posiadał przy sobie broń Mannlicher Luxus z lunetą KAHLES HELIA Super 6x42, dzięki której ustrzelił niezwykle dorodną łanię. Oparł broń o skałę i udał się na szczyt po swoją zdobycz. W drodze powrotnej nie mógł nigdzie znaleźć pozostawionej wcześniej broni. Spędził długie godziny na jej poszukiwaniu, lecz nie przyniosły one pozytywnego zakończenia. Myśliwy był zmuszony wracać, gdyż zmrok nadchodził. Broń przez prawie trzydzieści lat znajdowała się w tym miejscu. Odnalazł ją młody myśliwy, który polował na kozice. Była już mocno poniszczona. Zerknął jednak przez zamontowaną na strzelbie lunetę i doznał ogromnego zdumienia, ponieważ obraz był ostry, wyraźny, a co więcej krzyż celowniczy nadal znajdował się na właściwym miejscu. Na lunecie wyryte były informacje odnośnie producenta - K. KAHLES WIEN, HELIA Super 6 S2, nr 179075. Znalezisko to zostało odkupione od firmy Kahles i współcześnie stanowi wyjątkową atrakcję na różnych wystawach i pokazach produktów tej marki, potwierdzając ich doskonałą jakość i wytrzymałość.