Jak nawiązać udaną współpracę z biurem rachunkowym?
Nawiązanie współpracy z losowym biurem rachunkowym często kończy się bałaganem w księgowości, utratą pieniędzy, a w najgorszym razie problemami natury prawnej. Jak uniknąć tych przykrych doświadczeń? Wystarczy poświęcić nieco czasu i uwagi na wybór dobrego biura rachunkowego, a następnie zachowując skupienie, podpisać korzystną umowę.
Znana firma z doświadczeniem
Poszukując właściwego biura rachunkowego, warto rozpocząć od stron branżowych, forów internetowych, czy też innych witryn internetowych z opisami oraz uwagami dotyczącymi biur księgowych. Znaleźć tam można wskazówki ułatwiające podjęcie decyzji dotyczącej tego, którym biurom warto zaufać. Oczywiście mało znane firmy również mogą świadczyć usługi na najwyższym poziomie, jednak w ich przypadku trudno oszacować kompetencje i uczciwość przed nawiązaniem współpracy. Można jednak spróbować zasięgnąć opinii na stronach lokalnych lub u znajomych.
Poza popularnością firmy istotne jest również jej doświadczenie, choć tak naprawdę obie te kwestie są ze sobą ściśle związane. Firma bez doświadczenia nie jest bowiem w stanie zdobyć dużej popularności. Dopiero dziesiątki zadowolonych klientów, którzy chętnie wyrażają opinie na temat wysokiej jakości usług, są w stanie zbudować silną markę. Nie trzeba chyba wspominać, że im dłuższa obecność na rynku, i im więcej zrealizowanych zleceń, tym lepiej świadczy to o danym biurze księgowym.
Porównanie cen
Nie jest tajemnicą, że żaden przedsiębiorca nie jest skłonny, aby za cokolwiek przepłacać. Oczywiście dotyczy to również usług biura rachunkowego, które im są tańsze, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Niemniej jednak nigdy cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru, gdyż niska stawka często oznacza po prostu niskiej jakości usługi. Polecamy w pierwszej kolejności wybrać kilka dobrych biur rachunkowych, z którymi bez wątpienia warto podjąć współpracę, a następnie podpisać umowę z najtańszym z nich.
Umowa o współpracy z biurem rachunkowym
Czasami podpisanie umowy z biurem rachunkowym jest równie trudne, jak znalezienie odpowiednich fachowców od księgowości. Rzecz w tym, iż przedsiębiorca musi dopilnować, aby umowa była dla niego korzystna, oraz sprawdzić, czy nie zawiera podejrzanych kruczków prawnych. Przede wszystkim, należy skontrolować, czy umowa nie uwzględnia żadnych dodatkowych kosztów, o których przedstawiciel biura nie wspominał. Generalnie umowa powinna szczegółowo opisywać zakres współpracy wraz z prawami i zobowiązaniami obu stron. Ponadto, koniecznością jest również ustalenie okresu bezwarunkowego wypowiedzenia umowy.