Fundusz alimentacyjny — Przekonaj się, czym jest, jak działa i kto może z niego skorzystać

Fundusz alimentacyjny to często jedyne rozwiązanie, jeśli drugi rodzic dziecka nie płaci zasądzonych alimentów. Fundusz taki daje zatem nieocenione wsparcie i pomaga wychowywać dziecko rodzicowi dzięki otrzymanym środkom finansowym. Wiele osób nie wie jednak do końca, jak działają takie fundusze, jakie wymagania należy spełnić i kto może z nich skorzystać. W poniższym tekście rozwiewamy wszystkie wątpliwości i opisujemy cały mechanizm działania funduszu alimentacyjnego.

Fundusz alimentacyjny — Przekonaj się, czym jest, jak działa i kto może z niego skorzystać

 

Czym jest fundusz alimentacyjny?

Fundusz alimentacyjny to fundusz, który wspomaga rodziców oraz dzieci z zasądzonymi alimentami, gdy drugi rodzic pomimo wyroku sądu nie płaci owych alimentów. Fundusze takie działają przy Urzędzie Gminy i aby otrzymać wsparcie, należy spełnić określone warunki. Fundusz taki jest zatem zabezpieczeniem finansowym dla osób, które nie otrzymują alimentów. Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie może przekraczać jednak 500 zł. Jeśli zasądzone alimenty przekraczają tę sumę, otrzymamy jedynie maksymalnie 500 zł miesięcznie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie?

Aby otrzymać środki z funduszu alimentacyjnego, należy spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to prawomocny wyrok sądowy oraz nieskuteczna egzekucja komornicza. Alimenty z funduszu możemy zatem otrzymać tylko wtedy, gdy komornik oficjalną drogą nie może wyegzekwować ich od drugiego rodzica. Drugą sytuacją jest fakt, że rodzic przebywa za granicą i celowo uchyla się od płacenia alimentów, W takiej sytuacji też możemy liczyć na pomoc państwa. Ponadto, aby móc skorzystać z funduszu alimentacyjnego obowiązuje próg kwotowy. Wynosi on ponad 700 zł na osobę dochodu w rodzinie. Ostatnim warunkiem formalnym jest złożenie wniosku do Urzędu Gminy. Wniosek taki znajdziemy m.in. na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej lub w samej gminie. Wniosek składany jest w imieniu dziecka przez rodzica. Ważnym parametrem jest też wiek dziecka. Uprawnionymi do otrzymywania świadczenia z funduszu alimentacyjnego są dzieci do ukończenia 18 roku życia bądź osoby uczące się do 25 roku życia.