Etapy magazynowania palet

Jednym z fundamentów udanej działalności firmy produkcyjnej jest odpowiednie magazynowanie towarów. Najczęściej magazynowanie dotyczy palet, na których ułożone są produkty, choć na przykład materiały sypkie trzyma się zwykle w specjalnych pojemnikach. Wbrew pozorom magazynowanie to skomplikowany proces, który składa się z kilku etapów.

 

Przyjęcie

Niezależnie od tego, na jakich zasadach odbywa się magazynowanie palet, zawsze pierwszym etapem jest przyjęcie towaru. W dobrze przygotowanych magazynach cały etap odbywa się w specjalnie wyznaczonej strefie. Natomiast w mniejszych, mniej profesjonalnych magazynach często brakuje specjalnej strefy, co nieco utrudnia organizację przyjęcia towaru. Jak przebiega przyjmowanie towaru do magazynu?

 

Pracownicy zajmujący się przyjmowaniem towaru w pierwszej kolejności powinni dokonać jego sprawdzenia - należy skonfrontować ładunek z dokumentami. Zwykle na tym etapie dokonuje się również oznaczenia towaru, aby było wiadomo, jak rozlokować go w magazynie. Etap przyjęcia ładunku wymaga ciężkiej pracy fizycznej. Najpierw pracownicy wypakowują palety, a następnie przygotowują je do transportu wewnątrz magazynu.

 

Składowanie

Zwykle magazynowanie palet kojarzy się głównie z ich składowaniem. Niemniej jednak etap ten nie polega tylko na tym, że palety zwyczajnie leżą i czekają na odbiór. Wcześniej trzeba bowiem odpowiednio porozdzielać towar, niemniej jednak czasami robi się to już na wcześniejszym etapie magazynowania. Pracownicy magazynu muszą uwzględnić warunki przechowywania odpowiednie dla poszczególnych towarów. Niezwykle ważne jest zachowanie porządku w magazynie, w przeciwnym wypadku występują często opóźnienia w transporcie produktów, których nie da się na czas przygotować do wysyłki.

 

Kompletacja

Działania na tym etapie rozpoczynają się po odebraniu zamówienia. Pracownicy magazynu rozpoczynają kompletowanie towarów, które są przeznaczone do wysyłki. Po zebraniu zamówionych produktów przychodzi czas na sprawdzenie z zamówieniem, czy paczka jest kompletna. Kolejną czynnością jest już fizyczne przygotowanie paczki do wysyłki.

 

Wydawanie

Czasami etap ten polega jedynie na zapakowaniu towarów na odpowiedni środek transportu. Niemniej jednak wiele firm dopiero na ostatnim etapie magazynowania palet przygotowuje towar do wysyłki, zamiast zrobić to podczas etapu kompletacji. Podobnie jak przyjmowanie towaru, również jego wydawanie zwykle odbywa się w specjalnie wyznaczonej strefie. Etap wydawania palet bez wątpienia jest bardzo istotny, gdyż problemy z załadunkiem powodują opóźnienia, które bywają bardzo kosztowne. Warto zatem sprawdzić, czy strefa wydawania towaru jest odpowiednio przygotowana, a personel przeszkolony.

 

Wybór firmy magazynującej palety

Dzisiaj coraz częściej przedsiębiorstwa produkcyjne decydują się korzystać z usług zewnętrznych firm zajmujących się magazynowaniem palet. Warto wybrać kompleksową firmę, która nie tylko składuje produkty, ale również zapewnia ich odbiór, rozładunek, a później wysyłkę. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru w kwestii wynajmu magazynu, warto sprawdzić kompetencje oraz doświadczenie danej firmy.

 

Etapy magazynowania palet