Znaczenie przemysłu w gospodarce
Znaczenie przemysłu w gospodarce
Czym jest przemysł?
Przemysł jest działem materialnym, gdzie na wysoką skalę odbywa się wydobywanie wszystkich zasobów przyrody, dostosowanych do potrzeb ludzi. Rozwój przemysłu w dużej mierze wpływa na poziom i tempo rozwoju gospodarczego. Jest uważany za dział przynoszący duże inwestycje. Rozwój uprzemysłowienia to, między innymi: udział przemysłu w tworzeniu dochodu narodowego, udział wartości środków trwałych w przemyśle, udział zatrudnionych w przemyśle w zatrudnieniu ogółem, udział wyrobów przemysłowych zagranicą – do tej opcji bierzemy głównie pod uwagę eksport. W obecnych czasach tempo rozwoju przemysłu charakteryzuje wskaźnik, który charakteryzuje przede wszystkim stosunek procentowy przyrostu globalnej produkcji przemysłowej w określonym okresie do wielkości takowej produkcji w okresie przyjętym za bazowy.
Z ekonomicznego puntu widzenia przemysł i jego wyroby można podzielić na dobra kapitałowe, czyli inwestycyjne oraz konsumpcyjne. Biorąc pod uwagę charakter działalności wyróżnia się przemysł wydobywczy oraz przemysł przetwórczy. Pierwszy z nich zawiera przede wszystkim zasoby przyrody pozyskiwane w sposób bezpośredni (mowa tu o pozyskaniu węgla, rud metali, ropy naftowej itp.). Natomiast przemysł przetwórczy, dotyczy w dużej mierze przetwarzania surowców, które te z kolei mają na celu przystosowanie do potrzeb zarówno konsumpcyjnych, jak i produkcyjnych.
Jakie funkcje pełni przemysł w gospodarce?
Rozwój przemysłu w gospodarce najłatwiej przedstawić, na podstawie jej najważniejszych funkcji. Pierwszą ważną funkcją jest produkcyjność (ekonomiczność). Ta funkcja pozwala w pełni pozyskać i przetwarzać surowce i wszystkie dostępne na rynku półprodukty na gotowe wyroby, które stanowią przedmiot wymiany handlowej. W ten sposób możemy wywnioskować, że przemysł formuje strukturę towarową, a zarazem bilans handlowy kraju. Następną funkcją przemysłu, który wpływa na jego rozwój jest przestrzenność. W tej kwestii, należy wziąć wszelkie powstałe do tej pory ośrodki i okręgi przemysłowe, które prowadzą do degradacji środowiska. Warto także poruszyć funkcję społeczną przemysłu, dzięki niej następuje kształtowanie struktury zawodowej oraz poziomu życia ludności. Należy pamiętać, że zatrudnienie w przemyśle dodatkowych osób podnosi tym samym kwalifikacje zawodowe oraz wzrost wykształcenia.