Krótki poradnik dla dłużnika

Posiadanie długu jest bardzo stresujące, bez względu na to, co do niego doprowadziło. Zadłużenie może wynikać np. z ciężkiej sytuacji życiowych, nieprzemyślanej decyzji lub niewłaściwego zarządzania pieniędzmi. Tak naprawdę możliwych przyczyn jest dużo więcej. 

Problem z długami

Jeśli masz problem z długami, prawdopodobnie nikt nie będzie pytał o jego przyczynę. Tak naprawdę wierzyciele nie interesują się Twoimi realnymi możliwościami spłaty. Koncentrują się przede wszystkim na jak najszybszym odzyskaniu pieniędzy.

Warto podkreślić, że nie zawsze dobrowolnie stajemy się dłużnikami. Być może nie miałeś innego wyjścia i musiałeś wziąć pożyczkę lub kredyt. Taką desperację mogą wykorzystać nieuczciwe instytucje finansowe. Co prawda pożyczają pieniądze, ale koszty są naprawdę wysokie. Oczywiście, czasami zadłużenie może też wynikać z nieprzemyślanych, lekkomyślnych decyzji lub nieumiejętnym zarządzaniu finansami. Zobacz, co zrobić, aby uniknąć dalszych problemów.

Krótki poradnik dla dłużnika

Wskazówki dla dłużnika

Przede wszystkim nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Wielu dłużników boi się rozmawiać z windykatorami. Warto jednak uniknąć tego błędu. Nie odkładaj jej w nieskończoność. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz spłacać swoje zadłużenie, tym mniejsze będą całkowite koszty.

Podejmuj korespondencję. Wtedy będziesz przynajmniej wiedzieć, na jakim etapie znajduje się aktualnie Twoja sprawa. Pamiętaj też, że po dwukrotnym awizowaniu listów przez operatora pocztowego i tak zostaną potraktowane, jako skutecznie doręczone. Dlatego unikanie listonosza na dłuższą metę i tak Ci nic nie da.

Bezsensowne jest również składanie irracjonalnych skarg na czynności komornika. Niektórzy dłużnicy składają bezzasadne skargi i wnioski, aby odciągnąć chociaż na trochę swoją sprawę. Oczywiście, przez jakiś czas mogą uniknąć odpowiedzialności za swój dług, jednak w tym czasie może zwiększyć nawet dwukrotnie. Dlatego, jeśli już chcesz zaskarżyć komornika, miej ku temu racjonalne powody.

Jakich błędów warto jeszcze uniknąć?

Być może myślisz, że przedawniony dług sam zniknie. To podstawowy błąd wielu dłużników. Po określonym czasie wierzyciel rzeczywiście nie może już skierować sprawy do sądu. Jednak dalej może działać polubownie, np. za pośrednictwem firmy windykacyjnej.

Jeśli już ustaliłeś konkretne warunki z windykacją, postaraj się je spełnić. W przeciwnym razie wrócisz do punktu wyjścia. Jednocześnie musisz liczyć się z tym, że kolejna propozycja ugody nie będzie już tak dla Ciebie atrakcyjna.

Krótki poradnik dla dłużnika

Pogłębianie długu

Jeśli chcesz skonsolidować dotychczasowe zadłużenie, dokładnie to przemyśl. Nie zawsze konsolidacja jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Dlatego sprawdź, jakie są koszty refinansowania. Często są one naprawdę wysokie. Wtedy możesz narobić sobie jeszcze większych problemów.

Unikaj też refinansowania pożyczki. Płacisz dodatkowe koszty firmom pożyczkowym, a jednocześnie podstawowa kwota Twojego zobowiązania w ogóle się nie zmniejszyła. Niektóre instytucje finansowe proponują wydłużenie okresu spłaty. Niejednokrotnie zupełnie się to nie opłaca. Takie rozwiązanie generuje spore koszty. Całkowite koszty zobowiązania staną się znacznie większe. Absolutnie unikaj zaciągania pożyczki pod samochód, dom lub mieszkania. Jeśli przeliczysz się ze swoimi możliwościami spłaty, konsekwencje mogą być tragiczne.

Artykuł przygotowy przy wspołpracy z komornik warszawa śródmieście Paweł Zając.