Dlaczego szkolenia wewnętrzne są dobrym wyborem dla firmy?

Szkolenia pracowników to bez wątpienia jedna z najlepszych niematerialnych rzeczy, którą może dać pracodawca. Szanse rozwoju po takich szkoleniach są bardzo dużo, także zdecydowanie można zauważyć wyraźny skok popularności tego typu edukacji pracowników.

Dlaczego szkolenie zewnętrzne jest czasami nieopłacalne?

Szkolenie zewnętrzne polega na tym, że pracodawca wysyła swoich pracowników do innej firmy na szkolenie. Często jest to całodniowe szkolenie. Pracodawca musi ponieść nie tylko koszty samego warsztatu, ale również koszty ewentualnego transportu, które przy sporej liczbie podwładnych, mogą być bardzo wysokie. Oczywiście, jeżeli sama wartość szkolenia stoi na bardzo wysokim poziomie, nie powinno to stanowić dużego problemu dla szefa. W końcu jest to inwestycja w przyszłość. Często jednak zdarza się tak, że szkolenie w zewnętrznej firmie jest traktowane jako dzień wolny i pracownicy nie skupiają się tak bardzo, a co za tym idzie, nie wyciągają ze szkolenia najważniejszych informacji.

Dlaczego szkolenia wewnętrzne są dobrym wyborem dla firmy?

Jakie są zalety szkoleń wewnętrznych?

Szkolenia wewnętrzne są przeprowadzane przez samego szefa lub osobę z bardzo dużym doświadczeniem. Jakie są tego zalety? Osoba z firmy doskonale wie, jak przygotować porcję wiedzy dla uczestników spotkania. Dobrze również wie, czego oni oczekują od szkolenia. Zatrudnianie zewnętrznego specjalisty może być zatem zdecydowanie zbędne, gdyż szkolenie wewnętrzne może przynieść znacznie większe korzyści. Dla pracodawcy są to również niższe koszty. Nie dość, że nie musi organizować transportu, to także specjalista nie pobierze za to zbyt dużej ilości dodatkowych pieniędzy. Ponadto pracownicy nadal są w firmie, więc ich uwaga powinna być znacznie większa.

W rozwiniętych krajach europejskich szkolenia praktycznie każdego tygodnia są czymś normalnym. Pracodawcom bardzo zależy na rozwoju pracowników, gdyż sami mogą czerpać na tym spore korzyści. Na całe szczęście ten trend przychodzi również do Polski. Coraz więcej firm organizuje dla swoich pracowników szkolenia wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nie tyczy się to tylko wielkich korporacji, ale również małych firm.