Co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą u adwokata w Krakowie?

Każdy może kiedyś potrzebować pomocy adwokata. Często odbywa się to w stresujących okolicznościach – przy okazji rozwodu, po śmierci bliskiej osoby itd. Dlatego warto jeszcze przed udaniem się do wybranej kancelarii prawniczej, dowiedzieć się, czego po takiej wizycie można się spodziewać. W poniższym artykule udzielamy również porad odnośnie tego, jak przygotować się do spotkania oraz jak znaleźć zaufanego adwokata?

Rzetelna i fachowa pomoc – jak ją znaleźć w Krakowie?

Klient oczekuje od adwokata fachowego i rzeczowego podejścia do powierzonej mu sprawy. Warto jednak nie ułatwić prawnikowi pracę, przygotowując wcześniej podstawowe dokumenty czy przedstawiając jasno swoje oczekiwania i obawy. Adwokat w Krakowie, Warszawie, ani w innym mieście w Polsce oczywiście nie może zapewnić na samym początku, że sprawa zakończy się sukcesem, ale powinien zrobić wszystko, aby tak właśnie się stało. Dlatego ostrożnie należy podchodzić do osób, które od razu obiecują sukces. W praktyce zasady etyki adwokackiej są twarde i bardzo łatwo można utracić prawo do wykonywania zawodu, jeśli się do nich nie stosuje. Unikać należy też osób, które żądają od samego początku nieuzasadnionych zaliczek.

Obecnie adwokaci nie mają prawa reklamować się w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – ani bezpośrednio ani przez pośredników. Mogą jedynie rzeczowo zaprezentować oferowane przez siebie usługi. Nie mogą więc nawet rozdawać swoich wizytówek w sądach czy więzieniach.

Adwokat – przygotowanie do pierwszego spotkania w Krakowie

Adwokat w Krakowie i w każdym innym mieście ma za zadanie reprezentować przed wymiarem sprawiedliwości swojego klienta. Przejmuje więc jego uprawnienia, ale nie wszystkie. Są to jedynie te uprawnienia, które wchodzą w zakres udzielanego prawnikowi pełnomocnictwa. Warto więc już na samym początku zastanowić się, jak szerokie powinno być wspomniane pełnomocnictwo.

Oczywiście ogromne znaczenie mają w tym przypadku również i koszty posiadania prawnika. Jeśli postępowanie sądowe kończy się sukcesem, w wielu przypadkach adwokata opłaca druga ze stron. Z prawnikiem można też umówić się na początku i określić tzw. wynagrodzenie umowne, rozliczając się po prostu za daną sprawę. Wówczas nie ponosi się kosztów dodatkowych związanych np. z nadprogramowymi rozprawami. Z drugiej strony czasami sprawa kończy się zaledwie po jednej rozprawie i wtedy ustalona na starcie kwota może wydawać się za wysoka. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do tych adwokatów, którzy uzależniają otrzymywane przez siebie wynagrodzenie od efektów sprawy. Czasem oczekiwać mogą konkretnego procentu od uzyskanej w efekcie postępowania sądowego kwoty.

Jeszcze przed podpisaniem umowy z prawnikiem trzeba dokładnie określić pewne podstawowe kwestie dotyczące współpracy. Ustalić należy nie tylko wysokość jego wynagrodzenia, ale także m.in. zakres udzielanego pełnomocnictwa. Jeśli kancelaria adwokacka zatrudnia większą liczbę prawników, należy ustalić, kto będzie przychodził na rozprawy. Warto też ustalić częstotliwość spotkań z adwokatem. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie. W ten sposób uniknąć można później niepotrzebnego stresu, który w przypadku trwającej już sprawy w sądzie absolutnie nie jest potrzebny.

Artykuł przygotowany we współpracy z Kancelaria Actio - adwokat kraków

 

Co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą u adwokata w Krakowie?