Zarządzanie sobą - jak robić to dobrze?

Osoba zakładająca i rozwijająca własną działalność musi mieć szereg cech, które w tym pomagają. Mimo posiadanych predyspozycji, trudno jest zarządzać własnym czasem i pracownikami. Dlatego w pierwszej kolejności należy położyć nacisk na własny rozwój i poznanie samego siebie z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jeżeli znajdzie się na to złoty środek, reszta będzie o wiele łatwiejsza.

Zarządzanie sobą - jak robić to dobrze?

Trudy w zarządzaniu samym sobą

Popełnianie błędów w zakresie zarządzania samym sobą jest wbrew pozorom bardzo często spotykane. Jak to możliwe? Przecież samych siebie powinniśmy znać najlepiej. W życiu codziennym może tak być, natomiast z punktu widzenia biznesowego wskazany jest zupełnie inny punkt widzenia. Pierwszym problemem może być brak realnej samooceny. Nie chodzi o to, by skupiać się wyłącznie na pracownikach, ale również ocenić swoje predyspozycje, sposób postępowania, rozwiązywania problemów. Musi wkroczyć tutaj przede wszystkim realizm. Nie chodzi przecież o to, by uznawać siebie za nieomylnego i wszystkowiedzącego egoistę. Dlatego jeżeli pracownik zgłasza jakieś nieprawidłowości, warto się temu przyjrzeć. Bagatelizowanie tego może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Unikanie błędów w zarządzaniu sobą

Przywódca nie musi być idealnym i wszystkowiedzącym liderem. Czasami powinien wykonywać wskazane polecenia. Ponieważ tylko wówczas może je również skutecznie wydawać. Musi to zadziałać w obie strony, by zauważalne stały się korzyści. Wczucie się w kadrę pracowniczą ma wiele zalet, które następnie przełożą się na idealne przywództwo. Powinna się w nim liczyć głównie współpraca między poszczególnymi komórkami. Kolejnym aspektem jest samodyscyplina. Panowanie nad sobą i własnymi emocjami udziela się podwładnym, co z kolei przekłada się na wzrost efektywności wykonywanych działań. Trzecim składnikiem jest natomiast cierpliwość, której w dzisiejszych czasach wielu brakuje. W biznesie nie ma miejsca na pochopne i nieprzemyślane decyzje. W końcu bierze się na swoje barki odpowiedzialność za ludzi.