Programista CNC: opis zawodu

Obecnie większość procesów produkcyjnych jest zautomatyzowanych. Wcześniej operatorzy zajmowali się osobiście obsługą maszyn odpowiedzialnych za obróbkę komponentów i ich produkcję. Teraz większość urządzeń jest obsługiwana przez komputery. Określane są jako maszyny sterowane numerycznie (CNC). Specjalista musi zaprogramować maszynę CNC zgodnie z wymaganiami dotyczącymi rozmiaru i kształtu poszczególnych elementów. 

Opis pracy programisty CNC

Większość firm produkcyjnych wyposażona jest w dużą liczbę maszyn CNC. Taką sytuację możemy zaobserwować przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Profesjonalny kurs CNC kładzie nacisk zarówno na wiedzę teoretyczną, jak i na praktyczne umiejętności.

Programista CNC musi przede wszystkim przestudiować rysunki produkowanych komponentów. Następnie podejmuje decyzje o różnych operacjach związanych z obróbką, wymaganych do wykonania konkretnego zadania. Później decyduje, w jakiej kolejności muszą być wykonywane poszczególne czynności maszyny i jaka ilość materiału ma być usunięta na każdym etapie sekwencji. Biorąc pod uwagę wymiary gotowego produkcji i wielkość zastosowanego surowca, może precyzyjnie obliczyć czas potrzebny na wykonanie danego zadania.

Teraz może zaprogramować odpowiednio maszynę. Programista CNC musi go wypróbować kilka razy, aby sprawdzić, czy ostateczny produkt jest zgodny ze specyfikacją. Jeśli nie, wprowadza konkretne zmiany do programu. Jeżeli próbki można zaakceptować, program używany jest do masowej produkcji komponentów.

Programista CNC: opis zawodu

Jakie zadania czekają jeszcze na programistę CNC?

Jeśli w danym zakładzie pracuje duża liczba maszyn, programista CNC musi napisać różne programy. Jednak doświadczony programista zajmuje się nie tylko przygotowywaniem programów, ale również planowaniem całego procesu produkcyjnego. Pomaga ustalić i osiągnąć optymalne cele produkcyjne. Czuwa też nad pracą operatorów maszyn i motywuje ich do osiągania założonych celów.

Programista CNC: opis zawodu

Wymagania

Programista CNC musi dysponować odpowiednią wiedzę i  mieć duże doświadczenie. Wtedy może profesjonalnie zaprojektować dany produkt, a później przekształcić go w plan sterowania właściwy dla konkretnych maszyn CNC. Zaliczamy do nich frezarki, tokarki, szlifierki i wykrawarki. 

Programista musi zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, nawet te najdrobniejsze. Powinien mieć dobre umiejętności analityczne. 

Aby zostać programistą CNC, należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów. Pod uwagę można wziąć np. automatykę i robotykę. W tym zawodzie niezwykle ważne jest też doświadczenie. Można je zdobyć nie tylko podczas programowania, ale również obsługi maszyn CNC.  Programista musi biegle pracować na takich programach jak CAD i CAM. Są niezbędne do codziennej pracy. Powinien też dysponować dobrym wyczuciem, jeśli chodzi o dobór właściwych materiałów i narzędzi do obróbki. Musi też znać rysunek techniczny i branżowy język angielski przynajmniej na dobrym poziomie.

Z kolei osoby, zamierzające pracować jako operatorzy, powinny ukończyć specjalistyczne kursy. Otrzymują po nich bezterminowe certyfikaty.