Jak założyć gabinet rehabilitacyjny?

Obecnie na rynku działa coraz więcej gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapii. Z drugiej strony istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Społeczeństwo się starzeje. Coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia, dlatego po pewnym czasie zaczynamy odczuwać różne dolegliwości. W branży rehabilitacyjnej systematycznie wprowadzane są nowe technologie.

 Lista zabiegów stopniowo się wydłuża. Dużą popularnością cieszy się magnetoterapia, magnetostymulacja, laseroterapia i laseroterapia wysokoenergetyczna. Jeśli jesteś profesjonalistą, na pewno nie będziesz narzekać na brak pracy.

Jak założyć gabinet rehabilitacyjny?

Od czego najlepiej zacząć?

Zastanów się nad lokalizacją. Wybierz miasto, w którym chcemy założyć gabinet. Zwróć uwagę na jego wielkość. Ma duży wpływ na ilość pacjentów, którzy mogą być zainteresowani Twoimi usługami. Sprawdź również, czy w pobliżu znajdują się konkurencyjne gabinety. Wejdź na ich strony internetowe i zobacz, jakie usługi proponują. Dzięki temu będziesz wiedział, czym możesz się wyróżnić i przyciągnąć pacjentów.

Postaraj się o refundację z NFZ  przynajmniej część zabiegów. Wtedy możesz proponować zarówno płatne, jak i nieodpłatne usługi. Pamiętaj, że o taką możliwość mogą starać się tylko gabinety, które znajdują się w Rejestrze Placówek Medycznych. 

Chociaż specjalizacja zawęża liczbę oferowanych zabiegów, na dłuższą metę może być bardzo korzystna. Zapewnia dużą wygodę nie tylko pacjentom, ale też samemu rehabilitantowi. Staniesz się specjalistą w określonym obszarze.

Jaki sprzęt do gabinetu rehabilitacyjnego?

Zakładając gabinet, powinieneś też zadbać o profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. Wybierając sprzęt, zwróć koniecznie uwagę na to, aby były nowoczesne, niezawodne. Powinny spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa. 

Podstawowym akcesorium jest mata gimnastyczna. Występuje w różnych kolorach. Maty różnią się wielkością, grubością i stopniem amortyzacji. Odpowiednia mata skutecznie chroni przed poślizgnięciem, otarciami i kontuzjami podczas ćwiczeń. Zawiera warstwę antybakteryjną i antypoślizgową. 

Oprócz maty należy też zadbać o kształtki tapicerowane, materace i piłki. Pamiętaj również o podkładkach korekcyjnych, specjalnych poduszkach i podkładkach oraz poduszkach sensomotorycznych. 

W wielu gabinetach znajdują się lampy do światłoterapii. Warto również zadbać o okulary ochronne dla pacjenta. Profesjonalny gabinet wyposażony jest też w trenery dłoni, ekspandery, taśmy i wałki do ćwiczeń, hantelki oraz krążki do nauki chodzenia.

W każdym gabinecie musi się również znaleźć kozetka, taborety, stół rehabilitacyjny i koziołki. Zadbaj też o tor do nauki chodzenia. Powinien się składać ze stalowych poręczy oraz drewniany tor z przeszkodami o różnym stopniu trudności.

Do wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych niezbędne są następujące zestawy:

  • do elektroterapii,
  • lampa IR lub lampa IR/UV,
  • do ultradźwięków,
  • do magnetoterapii,
  • do biostymulacji laserowej.

Jak założyć gabinet rehabilitacyjny?

Marketing

Zadbaj o odpowiedni marketing swojego gabinetu. Dużą rolę odgrywają social media, przede wszystkim Facebook. Możesz też pozyskiwać klientów na Linkedin i Instagramie. Na stronie internetowej możesz zaprezentować ofertę, cennik i inne ważne informacje dla pacjenta. Zwróć uwagę na to, aby była łatwa w zarządzaniu, responsywna, przyjazna dla wyszukiwarki. Zobacz, czy się szybko ładuje i jest schludnie zaprojektowana.