Cena i jej funkcje w marketingu.

Bardzo ważnym elementem marketingu mix jest cena. To w dużej mierze od tego, jaką cenę za dany produkt lub usługę ustalimy zależy to czy klient zdecyduje się na naszą ofertę. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jaka polityka cenowa w przypadku ich firmy sprawdzi się najlepiej. Pamiętajmy, że cena jest także naszym komunikatem marketingowym dla klienta. Pełni ona zarówno funkcje informacyjną, promocyjna, jak i wizerunkową.

Funkcje ceny w marketingu

Cena towaru to dla klienta niezwykle ważna informacja, dzięki niej jest on, bowiem w stanie porównać naszą ofertę z propozycjami konkurencji. Promocyjna funkcja ceny polega natomiast na tym, że ceną jesteśmy w stanie przekonać klienta do finalizacji np. w sytuacji, kiedy chcemy dodatkowo zachęcić klienta, u którego pojawiają się obiekcje możemy spróbować zachęcić go wykorzystując grę ceny. Musimy zwrócić uwagę także na to, że cena to bardzo ważny element kreowania wizerunku naszej firmy. Najniższa cena nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, spore grono klientów utożsamia, bowiem cenę z jakością. Pamiętajmy jednak, że zasada wyższa cena wyższa jakość działa tylko wówczas, kiedy dana marka jest popularna i cieszy się w docelowej grupie dużym zaufaniem.

Cena i jej funkcje w marketingu.

O czym należy pamiętać ustalając cenę?

Ustalając cenę nie możemy zapomnieć o tym, że jej wysokość ma wpływ na zyski naszej firmy. Cena musi być, bowiem ustalona w taki sposób, aby mogła zagwarantować zwrot inwestycji w produkt, a także zysk i to zarówno dla producentów, jak i sprzedawców. Musimy mieć na uwadze to, że cena powinna pozostawać w relacji z produktem, dystrybucja i promocją, czyli pozostałymi elementami marketingu mix. Jeżeli zdecydujemy się na niską cenę produktu to wysyłamy tym samym komunikat dla rynku, że nie zapewniamy wysokiej jakości. Zbyt wysoka cena świadczy o pewnej ekskluzywności towaru, ale tym samym zawęża potencjalną grupę nabywców. Złotym środkiem może okazać się, więc ustalenie ceny na poziomie średnich cen obowiązujących w danej branży, w takiej sytuacji jednak musimy pamiętać o tym, aby zaoferować inne przewagi konkurencyjne tak, aby to właśnie naszą ofertę wybrał klient.