Jak dbać o swój laptop biznesowy?

Prowadzenie firmy to czynność, przy której laptop jest podstawowym narzędziem. Nie ma co ukrywać, że to na nim znajdują się wszystkie oprogramowania i najważniejsze dokumenty firmowe, a w ciągu dnia korzystamy z niego bardzo długo. Nagłe zepsucie się takiego sprzętu to dla wielu osób tragedia, gdyż jego naprawa może chwile zająć, a trzeba na czymś pracować. Najgorsza jest też obawa przed utratą danych. 

Aby zapobiec takim sytuacjom, możemy zastosować kilka prostych zabiegów, chroniących przed zepsuciem się naszego komputera przenośnego.  

Prawidłowe zarządzanie miejscem na dysku 

Dysk to komponent, dzięki któremu nasz komputer jest w stanie pomieścić spore ilości danych. W przypadku zepsucia się takiego sprzętu, o odzyskanie danych jest naprawdę ciężko, a niekiedy jest to nawet niemożliwe. Warto więc zadbać o ten podzespół, póki to jeszcze możliwe.  

Najważniejszą zasadą w tej kwestii jest stworzenie osobnej partycji na system, a osobnej na pliki generowane przez nas. System zawsze powinien być przypisany do dysku C, natomiast dla swoich danych możemy utworzyć bardzo wiele osobnych dysków i to na nich je zapisywać.  

Drugim krokiem, będącym nieco powiązanym z poprzednim jest trzymanie obszernych plików na pulpicie. Zaśmiecanie tego miejsca wiąże się przede wszystkim z utratą wydajności, gdyż wszystkie te dane muszą przejść w momencie włączania do pamięci RAM. Nie zmienia to jednak faktu, że pulpit jest miejscem systemowym i trzymając na nim pliki osłabiamy zarówno RAM, jak i dysk twardy. 

Jak dbać o swój laptop biznesowy?  

Dbanie o baterię  

Istnieje wiele mitów odnośnie zarządzania baterią w laptopie. Jednym z nich jest chociażby konieczność wyczerpania baterii do końca, zanim podłączy się ją do ładowania. Prawdę mówiąc, w kontekście dbania o baterię, powinniśmy kierować się wyłącznie jedną zasadą. Brak ładowania skokowego. Podłączanie do ładowania na kilka minut wyłącznie po to, by sprawdzić jedną rzecz mija się z celem. W dużym stopniu taki tryb ładowania osłabia baterię i może ją w pewnym czasie wyczerpać do końca.  

Najlepszym cyklem ładowania, dzięki któremu bateria powinna wytrzymać bardzo długo jest rozładowanie jej do około 10%, a następnie naładowanie do pełna.